Milí návštěvníci,

vítejte na stránkách Apologia ■ Pokud jste tu nováčky, doporučuji k Vaší pozornosti menu po pravé straně, včetně úvodníku ■ Stálé návštěvníky upozorňuji, že k přidání komentářů je nyní zapotřebí zaregistrovat se, a to buď při vložení komentáře, nebo trvale v sekci Návštěvníci ■ Děkuji! ■ DV

Papežův kříž – satanistický symbol (odpověď na dotazy)?

V uplynulých dnech se mi tu shromáždily dva velmi podobné dotazy, na něž bych tedy měl odpovědět:

Dobty den, na stranke gnosalis.cz som sa docital, ze ohnuty kriz bol v minulosti satanistickym znakom. Papez nosi kriz, ktory ma horne aj vertikalne brvno ohnute. Neviem, preco by mal byt kriz ohnuty, je to divne. Nikto mi na to nedal rozumnu odpoved. Vie mi to niekto vysvetlit?
Mam otazku ohladne papezovho kriza. Horne brvno je ohnute smerom dole, aj hlavne je pokrutene. Na Grano Salis tvrdia, ze sa jedna o satanisticky symbol zo 6. stor. NIKTO mi este na to nedal fundovanu odpoved

Jak se tedy věc má? O jaký kříž se jedná Nejprve bychom si měli vyjasnit, k jakému kříži tato otázka směřuje. Možná si jej vybavíte, když se podíváte na přiloženou fotografii. Nejedná se totiž o heraldický tzv. papežský kříž, tedy kříž se třemi břevny, ale o konkrétní kříž, berlu završenou křížem, kterou – nemýlím-li se – nechal zhotovit papež Pavel VI. (1963–1978) a která byla velmi často k vidění v rukou Jana Pavla II. (1978–2005). Ačkoli jí užil i současný papež Benedikt XVI. (2005–), v poslední době je k vidění s berlou završenou mnohem tradičnějším zobrazením kříže (na fotografii o něco níže). Údajně se jedná o satanistický symbol

Některé stránky uvádějí, že se jedná o tzv. ohnutý kříž (bent cross), který měl být v 6. století symbolem satanistů. Toto tvrzení jednak není nijak podloženo, žádný historický pramen není uveden. Ani nemůže být: satanismus se objevuje teprve ve století osmnáctém, v šestém nemá co dělat. Dalo by se spíše uvést, že tzv. svatopetrský kříž, tradiční vyobrazení smrti apoštola Petra ukřižováním hlavou dolů (tedy převrácený kříž), byl novodobými satanisty užíván na posměch Spasitelovu kříži, ale ani tak neplatí, že by svatopetrský kříž byl ďábelský. Jen se někomu podařilo tento symbol zneužít a převrátit. Nakonec bychom se mohli pozastavit nad tím, že znak kříže se užíval v některých pohanských kultech plodnosti jako falický symbol: znamená to snad, že by kříž našeho Pána neměl svou sílu? Nikoli, samozřejmě. Spojení s pohanským kultem a ohnutým křížem lze zřejmě hledat jen v naprosté lingvistické diletanci. Anglické označení bent cross je podle všeho překladem německého Hakenkreuz, tedy hákový kříž, svastika, který lze označit za pohanský (ať v novopohanském kultu nacistů, či v hinduistické ikonografii) za pohanský symbol. Nicméně mezi svastikou a křížem, který na fotografii papež drží v ruce, je takový rozdíl, že by ani slepého nenapadlo spojovat na tomto základě papežskou berlu s křížem s pohanským symbolem. Proč tedy ohnutý kříž? Jednoduše: jedná se o umělecké ztvárnění odpovídající době. Nemusí mi být blízké, nemusí se mi líbit, ale nic bezbožného na něm není. Co ale může značit ono ohnuté břevno? Nejsem autor díla, takže se mohu jen dohadovat. Nechtěl spíš autor vyjádřiž tíhu a závažnost této události dějin spásy, totiž Kristovy smrti na kříži? Možná chtěl naznačit, že Kristus na kříži nesl takovou tíži lidských hříchů, až by se pod tím kříž mohl prohýbat. Nebo: jak může stvoření (dřevo) unést svého tvůrce (Krista)? Neotesanost břeven může být poukazem na Kristovu pokoru, která jej vedla až k smrti (Flp 2,6-11). Fakt, že papež drží kříž na své pastýřské holi, je možná dostatečně výmluvné poselství, že Kristus je jediný dobrý pastýř, případně dostatečný záměr toho, který tento kříž ve své ruce nosí, že chce, aby jeho poselství bylo v prvé řadě poselstvím o Kristově kříži. A na tom křesťan těžko shledá něco satanského. Dokonce se chce říci, že zájem na dehonestaci toho, kdo hlásá Krista, může mít právě naopak boží protivník, antikrist. Nejsou tyto možnosti mnohem pravděpodobnější, než bizarní teorie spiknutí, které se nám předkládají? Není absurdní tvrdit, že obraz Krista je ve skutečnosti satanistickým symbolem? 

Závěrem

Zakládá-li se hypotetický závěr, že papežův kříž je satanským symbolem na dvou chybných premisách (satanisté v 6. století neexistují, ohnutý kříž je v oné teorii překladem výrazu pro kříž hákový čili svastiku, kterou zjevně papež v ruce nedrží), pak je zjevné, že je chybný a nepravdivý. Rustikální zobrazení Krista na kříži, které je součástí jedné z pastýřských holí, kterou poslední papežové užívají, se mi nemusí z různých důvodů líbit, ale jeho vyzněním není v žádném případě pokroucení kříže a zvěsti o něm.

1 komentář:

  1. Ke krasne odpovedi bych dodal: po liturgicke reforme (papeze na nositkach predchazel kriz se dvema brevny) prijal papez do ruky (jelikoz neuziva berlu) hul s krizem. A Pavel VI. chtel kriz s Kristem - toto realisticke zobrazeni ze 70. let pochazi od Perikla Fazzini (autora Vzkriseneho v aule Pavla VI.).
    Skutecne nejde o "spiknuti", ale o prakticky posun: papez neni na nositkach - jde pesky - opira se o kriz - na kriz dame Krista - Krista skutecne trpiciho (coz je jeho vitezstvi nad Zlym).

    OdpovědětVymazat

Velmi se těším na Váš komentář.