Milí návštěvníci,

vítejte na stránkách Apologia ■ Pokud jste tu nováčky, doporučuji k Vaší pozornosti menu po pravé straně, včetně úvodníku ■ Stálé návštěvníky upozorňuji, že k přidání komentářů je nyní zapotřebí zaregistrovat se, a to buď při vložení komentáře, nebo trvale v sekci Návštěvníci ■ Děkuji! ■ DV

Co znamená IHS a kříž ve tvaru tau

Christogram IHS Někteří bibličtí křesťané, např. Jack T. Chick a ti, kteří čerpají z jeho komiksových traktátů, Někteří z nich se domnívají, že IHS, které lze najít vepsané ve dveřích, na obrazech, vtištěné do kousku chleba užívaného při slavení eucharistie, představuje logo, které vyznává: "I Hate Scripture", "nenávidím Písmo" [*]. Jiní tvrdí, že jde o tajné vzývání trojice egyptských božstev, Isis, Hora a Setha [passim]. Takto dovozují, že katolíci jsou v zajetí pohanského kultu a neuctívají Krista, ale pohanská božstva. Prvním přídomkem se ani nebudu zabývat: písmena IHS lze v katolických kostelích nalézt po celém světě a není nutné vysvětlovat, že jazykem katolické církve není angličtina... Možná by bývalo prospělo, kdyby se autor této hypotézy pokusil zjistit, co písmena opravdu znamenají. Vyvinula se totiž z řecké podoby jména Ježíš, IΗΣΟΥΣ, kde představují vlastně první tři písmena Ježíšova jména. Později se k této podobě zápisu Ježíšova jména, christogramu, přidalo další možné vysvětlení: Iesus hominum Salvator (Ježíš, spasitel lidí) či Iesum habemus socium (Ježíš je naším přítelem). V českém prostředí se také někdy zkratka "překládá" do češtiny jako : Ježíš, hříšníků Spasitel. Tohoto symbolu často užívají jezuité, což může být důvod, proč je v takové nenávisti. Představuje však Ježíšovo jméno, jemuž se podle Písma každé koleno bude klanět. Není na něm nic nebiblického, nekřesťanského ani pohanského. Podobně i s tímto christogramem, který se někdy užívá také pro označení chleba ke slavení eucharistie - vyjadřuje pouze katolickou víru, že křesťan při slavení eucharistie - večeři Páně - přijímá opravdu Krista, toho, který se stal pro naši spásu člověkem a zemřel pro nás na kříži. Je to také projev víry, že ty, kdo zemřeli ve víře v Krista, vstanou s Kristem také k životu. Kříž - znamení boha Tammúze? Někteří tzv. bibličtí křesťané obviňují katolickou církev z toho, že proměnila (údajně v průběhu 3. století) Kristův kříž v podobu písmene tau (τ) a tak umožnila pohanům, aby mohli vstoupit do církve a namísto Krista uctívat boha Tammúze. Avšak to není v nejmenším pravda. Původ tohoto znamení je však zcela biblický. Představuje historickou formu hebrejského písmene táv, o němž je řeč u proroka Ezechiela:
Tu se přenesla sláva Boha Izraele z cheruba, na němž spočívala, k prahu domu. Hospodin zavolal muže oděného lněným šatem, který měl na bedrech písařský kalamář, a poručil mu: "Projdi středem města, středem Jeruzaléma, a označ znamením na čele muže, kteří vzdychají a sténají nad všemi ohavnostmi, které se v něm páchají" (Ez 9, 3-4).

Hebrejsky znamená stovo táv znamení, o němž je řeč v textu, zároveň však označuje také název písmena táv, našeho t. Křesťané odpočátku vztahovali toto proroctví na Krista a jeho smrt na kříži. Tohoto kříže užívají od 13. století zvláště františkáni, lidé, kteří po způsobu sv. Františka z Assisi zvolili život následování Ježíše Krista, který se ponížil až k smrti, a to k smrti na kříži (srov. Flp 2, 6n.), a vyzývá křesťany, aby se učili od něho, neboť on je tichý a pokorného srdce (Mt 11, 29). "Pokorný" se řecky řekne ταπεινός, tapeinos, a podoba kříže-tau tak pro františkány znamená pokoru a poníženost Kristovu, s níž zachránil na kříži člověka. Ačkoli lze vystopovat užívání symbolů kříže u pohanů, kde nabírá různých symbolů, a to i značně nemravných, křesťané používají kříž jako znamení své spásy. Nejde tedy o nic magického, ale o symbol Kristovy smrti, toho, co je pro život křesťana nejdůležitější. Každopádně to neznamená, že by křesťané nebo církev byly poskvrněny pohanstvím, ale naopak: cosi, co mohlo být dokonce proti Bohu, se stává čímsi, co připomíná boží dílo s člověkem, boží vykoupení, Kristovu smrt a vzkříšení, jimiž je celý svět obnoven.

Související odkazy

5 komentářů:

 1. Mam otazku ohladne papezovho kriza. Horne brvno je ohnute smerom dole, aj hlavne je pokrutene. Na Grano Salis tvrdia, ze sa jedna o satanisticky symbol zo 6. stor. NIKTO mi este na to nedal fundovanu odpoved

  OdpovědětVymazat
 2. Dobty den,
  na stranke gnosalis.cz som sa docital, ze ohnuty kriz bol v minulosti satanistickym znakom. Papez nosi kriz, ktory ma horne aj vertikalne brvno ohnute. Neviem, preco by mal byt kriz ohnuty, je to divne. Nikto mi na to nedal rozumnu odpoved.

  Vie mi to niekto vysvetlit?

  OdpovědětVymazat
 3. Odpověď na tyto dotazy naleznete v samostatném článku o tomto papežově kříži. Tématicky se ejdná v zásadě o totéž téma jako zde.

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý den, vždycky sem myslel, že IHS je zkratka "Iesus Humani Salvator" tedy Ježíš,spasitel lidí.. a k tomu T kříži.. nedalo by se to interpretovat i tak, že skutečný kříž který byl použit k oné exekuci měl tvar právě písmene T? jinak moc dobrý článek;-)

  OdpovědětVymazat
 5. IHS může pochopitelně znamenat leccos a jako ''Iesus hominum salvator'' se tak opravdu též vykládá. Pochopitelně, neboť kdo ze západních křesťanů znal po nějakém 6., 7. století řečtinu, aby si mohl ''IHS'' vyložit?

  Co se kříže T týče: my nevíme, možné to je, ale nejstarší zobrazení ukřižování máme až z 5. století.

  OdpovědětVymazat

Velmi se těším na Váš komentář.