Milí návštěvníci,

vítejte na stránkách Apologia ■ Pokud jste tu nováčky, doporučuji k Vaší pozornosti menu po pravé straně, včetně úvodníku ■ Stálé návštěvníky upozorňuji, že k přidání komentářů je nyní zapotřebí zaregistrovat se, a to buď při vložení komentáře, nebo trvale v sekci Návštěvníci ■ Děkuji! ■ DV

Glosář

Zde naleznete shrnutí některých pojmů, které se objevují v textu a které mohou vyžadovat vysvětlení. Pokud se zde objevují v textech i další, kterým nerozumíte, nebojte se na ně upozornit v komentářích, pokusím se odpovědět či doplnit.

2. vatikánský koncil – Shromáždění více než dvou tisíc katolických biskupů v Římě v letech 1962 až 1965, které se zasadilo o obnovu života katolické církve v současné době.

anafora – eucharistická modlitba, součást eucharistické bohoslužby křesťanských církví. Je to vlastně jedna velká modlitba díkůčinění Otci, v němž církev přináší před jeho tvář jedinou oběť jeho Syna a našeho Pána Ježíše Krista.

heretik – ten, kdo se liší od církve ve společné nauce

hereze – učení, které je v rozporu s učením církve

koncil – shromáždění biskupů

konkláve – sbor kardinálů, kteří volí nového římského biskupa

neomylnost – charisma, které Bůh dává církvi, sboru biskupů jako celku a římskému biskupovi zvlášť, jako pomoc pro vykonávání učitelského poslání církve. Upřesnění viz: Petrova služba > Neomylný?

posloupnost apoštolská – viz Církev > Apoštolská posloupnost

sukcese apoštolská – viz Církev > Apoštolská posloupnost

schisma – rozdělení uvnitř církve, hřích proti jednotě

schismatik – ten, kdo se dopouští schismatu, kdo rozděluje církev na více částí, kdo nežije v plném společenství s církví

6 komentářů:

 1. Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, že či je pápež pod ochranou neomylnosti, keď definuje nejaký blud. Teda, myslím, že áno. Hovorí však pápež neomylne aj keď niekoho vyhlasuje za bludára /kacíra/? Bol Luther takto označený pápežom? Ak áno, a pápeža aj v tejto veci chráni neomylnosť, ako sa mám dívať na veľmi prívetivé zachádzanie s Lutherovou osobou, ktoré cítim od predstaviteľov Cirkvi v poslednom čase? Ďakujem.

  OdpovědětVymazat
 2. Ve článku o papežské neomylnosti mj. jasně uvádím, že papežská neomylnost se podle učení katolické církve týká pouze slavnostního vyhlášení ve věci víry a mravů, což se na případy, o nichž píšete, nevztahuje. Odsouzení někoho tedy každopádně neomylné být nemusí :). "Přívětivý" současný postoj k Lutherovi se týká především jeho studia a dialogu s luterskými církvemi, kde katolická církev a luterské církve v mnoha oblastech, kde dříve nebylo možné nalézt společnou řeč, zjišťují, že jejich postoje nejsou leckdy neslučitelné.

  OdpovědětVymazat
 3. A ak pápež niekoho vyhlasuje za svätého, hovorí vtedy neomylne? Teda akú máme istotu, že svätci sú skutočne v nebi?
  Ešte jednu vec som postrehol, ak pápež odsudzuje blud, nie je to vec viery?
  Ďakujem.

  OdpovědětVymazat
 4. Dobře, tedy ještě jednou: papež se vyjadřuje podle katolické víry neomylně v případech, že to tak zamýšlí, a že slavnostním způsobem vyhlásí nějakou věc týkající se víry a mravů. Ač vyhlášení světců katolické církve je slavnotní forma, přesto při tom nikdo netvrdí, že při ní papež realizuje své charisma neomylnosti, stejně tak při vyhlašování bludů či označování heretiků.

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, proč papež vyhlašuje určité světce za svaté, když podle bible jsme všichni věřící svatí. Je to opravdu nutné? Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 6. Podle Písma jsou sice všichni křesťané označováni jako svatí, nicméně dobře víme, že všichni svatí také nejsme. Křesťané, a to od prvních dob, uctívali jisté svědky víry, zpočátku především mučedníky, jako blažené či svaté. Chtěli tak naznačit svou víru, že tito zemřelí křesťané jsou již jistě ve věčné blaženosti u toho, který jediný je Svatý a Blažený, totiž Bůh. Dlouhým historickým vývojem došlo k tomu, že možnost "zapsání do seznamu svatých" byla omezována (kvůli možnému zneužití), takže v současnosti po dlouhém rozlišovacím procesu za takové označuje a slavnostně vyhlašuje právě římský biskup čili papež. K čemu to je dobré? O tom spíš více v samostatných článcích. Křesťané neberou mj. své vzory pouze ze Starého zákona či z prvních dvou křesťanských generací (Nový zákon), ale nacházejí podobně významné postavy, boží muže i ženy, v každé době. A ty - kromě jiného - označuje jako svaté, blažené či blahoslavené. Dějiny boží spásy přece nejsou omezeny první a poslední knihou Písma...

  OdpovědětVymazat

Velmi se těším na Váš komentář.