Milí návštěvníci,

vítejte na stránkách Apologia ■ Pokud jste tu nováčky, doporučuji k Vaší pozornosti menu po pravé straně, včetně úvodníku ■ Stálé návštěvníky upozorňuji, že k přidání komentářů je nyní zapotřebí zaregistrovat se, a to buď při vložení komentáře, nebo trvale v sekci Návštěvníci ■ Děkuji! ■ DV

Šelma ze Zjevení

Mnohačetné jsou pokusy zdiskreditovat ze strany některých fundamentalistů římskou církev či jejího papeže poukázáním na svou interpretaci některých Janových vizí z knihy Zjevení, která aplikují na církev.

Nejčastěji je to citát ze Zj 13,18:

To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest.

Jak lze z domnělého přívlastku vicarius filii dei spočítat číslo šelmy ze Zjevení. Zbývá jediný problém: tento papežův domnělý přívlastek katolická církev nikdy nepoužívala.

Například podle A. Helwiga v knize Roman Antichrist, sečteme-li hodnotu písmen titulu římského biskupa, totiž „náměstek Kristův“, napíšeme-li ho jako „vicarius filii dei“, totiž „náměstek Syna Božího“, dojdeme k číslici 666. To má odkazovat na fakt, že se verš ze Zjevení vztahuje na papeže.

Jenže ouha – ono je tu několik fatálních chyb.

 1. Vicarius filii dei“ nebyl nikdy papežovým přídomkem. Když, tak mezi všemi těmi tituly, které popisují jeho službu, je pouze „vicarius Iesu Christi“, zkráceně „vicarius Christi“, náměstek Kristův. A hodnota římských číslic tohoto titulu jistojistě není 666. Nálepka apokalyptické šelmy by se možná některým na papeži hodila, avšak nejde o nic jiného než o blamáž.

 2. 2.I kdyby bývala tato teorie správnou, jakože není, musel by její autor pamatovat, jakým jazykem byla kniha Zjevení sepsána – nikoli latinsky, nýbrž řecky. Pro podobný závěr by tedy musel využít řecké numerologie.

 3. Mnoho rukopisů konce 2. století má v tomto místě významnou variantu – číslo není 666, nýbrž 616. Zjevně opisovači měli nějaký důvod, proč číslo změnili – a tou mohlo být, aby nedošlo k nedorozumění, že se jedná o někoho jiného než císaře Nerona. Řecká podoba jeho jména (Nerón kaisar), zapsaná hebrejskými písmeny (nrwn qsr), opravdu vydá hodnotu 666 (=50+200+6+50+100+60+200). Latinská forma jména (Nero) však v hebrejských písmenech zní (nrw qsr), která po sečtení vydá 616. Bylo tedy pochopitelné, že se latinští opisovači domnívali, že v textu je chyba, a proto číslo pozměnili.

 4. Proč Nero? Byl to první císař, který pronásledoval křesťany a tím se stal symbolem zla, antikristem. Když se potom stalo, že jeden z jeho nástupců, Domitianus, nastoupil na trůn a začal stejně tvrdě pronásledovat křesťany, začalo se mu říkat Nero redivivus, Nero znovu ožilý.

Související články

6 komentářů:

 1. Dobrý deň. V jednom našom, dá sa povedať, že nevedeckom časopise sa s istou periodicitou objavujú články, ktoré poukazujú na pochmúrne časy Cirkvi, alebo pápežstva. Mohli by ste sa prosím nakrátko vyjadriť k týmto dvom článkom?
  http://plus7dni.pluska.sk/plus7dni/historia/nicomnik.html
  http://www.plus7dni.sk/plus7dni/historia/svaty-chlipnik.html
  Ja totiž mám doma takmer všetky knihy týkajúce s všeobecných dejín Cirkvi, ktoré vyšli v posledných desiatich rokoch (Franzen, Frohlich, Kung, Kadlec...), ale títo autori sa obšírnejšie o pápežoch nerozpisujú, nanajvýš hovoria o zlých pomeroch danej doby, či o temnom storočí pápežov. Autorov uvedených v daných článkoch nepoznám a neviem si ich knihy zohnať. Očami dnešnej doby to asi skutočne bolo temné pápežstvo, ale aký pohľad sa nám poskytne, ak sa na veci pozrieme v kontexte doby. Nehľadám ospravedlnenia, chcel by som situáciu lepšie pochopiť. Ďakujem.

  OdpovědětVymazat
 2. Opravdu se nejednalo o žádné skvělé období papežství. Některé historky mohou být, pravda zveličené, nicméně některé z oněch informací mohou být pravdivé. V češtině k dějinám papežství vyšlo vícero knih, v poslední době lze např. konzultovat Halasův Fenomén Vatikán. Papežové jsou hříšní, jako kdokoli jiný – a nemám důvod hřích obhajovat, na druhou stranu je si potřeba uvědomit, že v oněch staletích to šlo s papežstvím z kopcem zvláště kvůli tomu, že se ocitlo zcela v rukou římské aristokracie, která si jej k lecčemu použila.

  OdpovědětVymazat
 3. Šelma ze Zjevení 666 dle autora článku je Nero. Avšak Nero nebyl světovládcem nad všemi jazyky světa Zjevení 13,7! Čili to Nero nemůže být.

  OdpovědětVymazat
 4. Milý Libore,

  a) z hlediska autora knihy Zjevení Nero byl vládcem nad celým známým světem, a proto i všemi jazyky světa, tudíž neplatí Váš závěr, že v kryptogramu nemůže jít Nerona.

  b) Co chcete svou poznámkou říci?

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den,
  a jak vlastně katolická církve vnímá Knihu Zjevení? Bere ji jako knihu proroctví (týkající se druhého příchodu Pána) nebo jako knihu "historickou" z doby prvních křesťanů?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,

   co se literárního žánru týče, kniha je apokalypticko-prorocká, tj. jistě ji lze číst jako proroctví týkající se druhého příchodu Pána (parúsie). Ale pro její pochopení je třeba znalost původního historického kontextu, kdy vznikla, tj. historický smysl tu je přítomný taktéž. Domnívám se, že jedno nevylučuje druhé

   dv

   Vymazat

Velmi se těším na Váš komentář.